14 listopada 2023
Zarządzanie paliwem – Terminal Dostępu Geek One.
Zjawisko rozszerzalności cieczy polega na tym, że ciecz zwiększa swoją objętość w miarę wzrostu temperatury. Jest to spowodowane tym, że cząsteczki cieczy poruszają się szybciej i zajmują więcej miejsca.
Czy to ma wpływ na dystrybucję paliw?
Olej napędowy jest jednym z przykładów cieczy, która wykazuje rozszerzalność objętościową. Jego gęstość zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury, co oznacza, że jego objętość zwiększa się.
Zatem gęstość paliwa zmieniająca się w zależności od temperatury wpływa na jego objętość, co z kolei wpływa na precyzyjną dystrybucję i pomiar zużycia oraz aktualny odczyt stanów magazynowych (w zależności od przyjętej metody pomiaru).
W praktyce oznacza to, że przy różnych temperaturach ta sama objętość paliwa różni się wagą a w przypadku dystrybucji paliw z własnych magazynów paliwa (własnych zbiorników typu Diesel Stacja) wpływa na dokładność monitorowania zużycia paliwa i skuteczność zarządzania zapasami.
Zarządzanie zasobami paliwa wymaga zatem kontroli – objętości, temperatury, gęstości paliwa
Dlatego kontrola temperatury podczas dystrybucji i przechowywania paliwa a w konsekwencji współczynnika kalibracji może być istotna dla precyzyjnego planowania i optymalizacji kosztów w gospodarce paliwowej przedsiębiorstwa.
Jak zarządzać gospodarką paliową w przedsiębiorstwie?
Zasięgnij wiedzy od naszych specjalistów, dlaczego temperatura paliwa, jego gęstość oraz współczynnik kalibracji to istotne elementy, które powinny podlegać kontroli, monitorowaniu i ewidencji w aspekcie zarówno dystrybucji paliwa z własnego zbiornika (magazynu) jak i w aspekcie dostaw.
Wszyscy o tym mówią – pytanie czy wszyscy wiedzą jak tymi zmiennymi zarządzać i jak kontrolować?
W puli jest nawet 2% globalnego zużycia paliwa w Twojej firmie.
Zatem przy budżecie 1 000 000 zł – mówimy o kwocie 20 000 zł.
Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o.
ul. Słubicka 18, 53-615 Wrocław