Aktualności

Bądź na bieżąco z naszą ofertą

Gęstość paliwa – w aspekcie zakupów, dostawy oraz dystrybucji paliw

14 listopada 2023

Zarządzanie paliwem – Terminal Dostępu Geek One.

Zjawisko rozszerzalności cieczy polega na tym, że ciecz zwiększa swoją objętość w miarę wzrostu temperatury. Jest to spowodowane tym, że cząsteczki cieczy poruszają się szybciej i zajmują więcej miejsca.

Czy to ma wpływ na dystrybucję paliw?

Olej napędowy jest jednym z przykładów cieczy, która wykazuje rozszerzalność objętościową. Jego gęstość zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury, co oznacza, że jego objętość zwiększa się.

Zatem gęstość paliwa zmieniająca się w zależności od temperatury wpływa na jego objętość, co z kolei wpływa na precyzyjną dystrybucję i pomiar zużycia oraz aktualny odczyt stanów magazynowych (w zależności od przyjętej metody pomiaru).

W praktyce oznacza to, że przy różnych temperaturach ta sama objętość paliwa różni się wagą a w przypadku dystrybucji paliw z własnych magazynów paliwa (własnych zbiorników typu Diesel Stacja) wpływa na dokładność monitorowania zużycia paliwa i skuteczność zarządzania zapasami.

Zarządzanie zasobami paliwa wymaga zatem kontroli – objętości, temperatury, gęstości paliwa

Dlatego kontrola temperatury podczas dystrybucji i przechowywania paliwa a w konsekwencji współczynnika kalibracji może być istotna dla precyzyjnego planowania i optymalizacji kosztów w gospodarce paliwowej przedsiębiorstwa.

Jak zarządzać gospodarką paliową w przedsiębiorstwie?

Zasięgnij wiedzy od naszych specjalistów, dlaczego temperatura paliwa, jego gęstość oraz współczynnik kalibracji to istotne elementy, które powinny podlegać kontroli, monitorowaniu i ewidencji w aspekcie zarówno dystrybucji paliwa z własnego zbiornika (magazynu) jak i w aspekcie dostaw.

Wszyscy o tym mówią – pytanie czy wszyscy wiedzą jak tymi zmiennymi zarządzać i jak kontrolować?

W puli jest nawet 2% globalnego zużycia paliwa w Twojej firmie.

Zatem przy budżecie 1 000 000 zł – mówimy o kwocie 20 000 zł.

Zobacz też inne nasze produkty

Masz pytania? Chętnie odpowiemy!

  Imię i nazwisko

  Adres e-mail

  Telefon kontaktowy

  Lokalizacja

  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Petroleo DMS sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, przy ul.Słubickiej 18 w celu odpowiedzi na zapytanie za pomocą poczty elektronicznej i/lub telefonu. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie polityki prywatności.

  Wyrażam zgodę:

  Kontakt Biuro

  Petroleo Diesel Management System Sp. z o.o.
  ul. Słubicka 18, 53-615 Wrocław

  e-mail: biuro@petroleo.pl